-
- A filmadaptcit lsd A da Vinci-kd (film) szcikkben.
A da Vinci-kd Dan Brown amerikai regnyr, eredeti foglakozst tekintve mvszettrtnsz regnye. A knyv 2003 legnagyobb knyvsikere volt az Amerikai Egyeslt llamokban, majd nagy sikert rt el a fld tbbi orszgban is, a bestseller lista lre kerlve. A da Vinci-kdot sokan a felnttek Harry Potterjeknt jellemzik. Sok elemz szerint a Harry Potter regnyek ta ez az els knyv, amely ismt tmegeket ksztetett olvassra. Vilgszerte knyvklubok, olvascsoportok, rajongi honlapok, jsgcikkek foglalkoztak s foglalkoznak vele, s gy A da Vinci-kd nemcsak mfaja legsikeresebb knyve lett, hanem a legtbb vitt kivlt is. Mindazonltal a m az rja szerint sem akar tbb lenni annl, mint ami: egyszer, szrakoztat olvasmny, krimi.
A regnyben szerepl szinte minden helyszn s minden memlk, trtnelmi, vagy mvszeti trgy irnyban „Da Vinci” turistk tmege indult el, nllan s az utbbi idkben mr szervezetten Prizsba, a Louvre-ba, Angliba a Westminster-aptsgba... A da Vinci-kd megjelense ta turistk hada lepte el a skciai rosslyni templomot, melynek fenntarti a memlk vdelme rdekben mr korltoztk az plet ltogatst. A Mona List viszont j s tgasabb helyre teleptettk t.
Filmes vltozat
A vilgsikert aratott regny jogdjt 6 milli dollrrt vette meg a Sony Pictures Entertainment, hogy filmet ksztsen belle. A filmadaptcit Ron Howard amerikai filmrendez stbja forgatta le 2005–2006-ban. Premierje az Amerikai Egyeslt llamokban 2006. mjus 19-n volt, a szinkronizlt magyar vltozatot egy nappal korbban mutattk be Budapesten. Magyarorszgon a film bvtett vltozata 2006. oktber 17-n jelenik meg DVD-n.
Rszletesen lsd A da Vinci-kd (film) szcikkben.
Rejtlyek s talnyok
A knyv nyomn trsasjtkok, rejtvny- s kdfejt krk is alakultak. A rajongkat olyan rejtlyek is foglalkoztatjk, mint:
A trtnet
A prizsi Louvre Nagy Galrijban meggyilkoljk Jacques Saunière-t, az intzmny kurtort, aki egyben a titkos Sion-rend nagymestere. Meztelen holttestre a Vitruvius-tanulmnyt idz alakzatban talltak r, hasn egy sajt vrvel rajzolt pentagrammal. Gyilkosa egy Silas nev albn, az Opus Dei tagja, aki a szervezet vezetje, Aringarosa pspk s egy titokzatos Mester parancsra szedte ki a rend ltal rztt Szent Grlhoz elvezet zrk (clef de voûte) rejtekhelyt Saunière-bl s a rend msik hrom vezetjbl, majd mindannyiukat meglte. Silas elmegy a megjellt helyre, ott azonban nem tall semmit - Saunière s trsai hazudtak.
Leonardo da Vinci Vitrivius-tanulmnya
Mindekzben a rendrsg a Louvre-ba rendeli Robert Langdon amerikai szimblumkutatt, akinek ppen aznap este lett volna tallkozja Saunière-rel. Az ldozat utols erfesztseivel tbb - els ltsra rthetetlen - zenetet is htrahagyott, kztk a kvetkezt: Find Robert Langdon, vagyis meg kell tallni Robert Langdont. Bezu Fache kapitny, a nyomozs vezetje ez alapjn Langdont sejti a gyilkossg htterben. Megrkezik a gynyr Sophie Neveu, Saunière unokja is (ezt azonban Fache-k nem tudjk rla), azzal az rggyel, hogy kriptogrfusknt (titkosrs-szakrtknt) segthet Saunière utols zenetnek megfejtsben. Valjban viszont mr rti az zenetet, amely szerint neki kell megtallnia Langdont, s azt is sejti, hogy mi Fache clja Langdonnal. gy megszkteti a frfit a Louvre-bl. Sophie s Langdon Saunière zenett kvetve a Zrichi Letti Bankba megy, ahol meg is talljk a zrkvet, egy cryptexet. A Leonardo da Vinci tallmnynak tulajdontott mrvnyhenger egy tbets kddal nylik, s zenetet tartalmaz. Ha nem a megfelel kdot hasznljk, vagy feszegetni prbljk, a cryptexben lv ecetes fiola eltrik, s az zenet megsemmisl. Leonardo maga is a Sion-rend nagymestere volt.
Hosszas viszontagsgok rn Sophie s Langdon eljutnak a Prizs melletti villjban l Sir Leigh Teabinghez, a klnc angol Grl-kutathoz, akitl azt remlik, hogy segtsget nyjthat a zrk felnyitshoz. Sophie-nak itt magyarzzk el, hogy a Grl, a Rzsa valjban nem ms, mint Mria Magdolna, akit Jzus - ellenttben az egyhz kt vezredes, a „szent nisget” megtagad tantsval - felesgl vett, st szmos gyermekk szletett; a templomos lovagrend, majd utda, a Sion-rend Mria Magdolna csontjainak, a trtnetet altmaszt dokumentumoknak s a krisztusi leszrmazottaknak az rzsre szervezdtt. Sophie megdbbenve fedezi fel a trtnet elemeit Leonardo festmnyein, pldul az Utols vacsorn. Silas betr a kastlyba, de megktzik; nemsokra azonban a rendrsg is megrkezik, gy Teabing magngpn Londonba meneklnek. Felnyitjk a zrkvet, amelyben egy jabb, feleakkora cryptexet tallnak, tovbb egy tekercset, amelyen a kvetkez vers szerepel:
Londonban egy lovag, ppa tette srba.
Munkja gymlcst szent harag torolta.
Srjn keress gmbt, noha gysem leled.
A Rzsa mhnek titkt sgja neked.
gyesen megszkve a repltren mr vrakoz hatsgok ell, Langdonk a versbeli utalsok alapjn egy, a templomosok ltal ptett londoni templomba mennek. Azonban Teabing komornyikja, Rmy Legaludec, valjban a Mester alkalmazottja, s kiszabadtja Silast, majd elviszi a cryptexet s - „tszknt” - Teabinget. Langdon s Sophie rsznjk magukat, s hvjk a rendrsget, majd megfejtik a verset (a „lovag” valjban Sir Isaac Newton, aki szintn a rend nagymestere volt) s elmennek Newton srjhoz, a Westminster-aptsgba. Ott azonban mr fegyverrel vrja ket a Mester: Teabing. A kutat clja a Szent Grl megszerzse s az egyhz titkainak leleplezse volt, ennek rdekben hasznlta ki az Opus Deit s Silast is, a gyilkossgtl sem visszariadva. (Amikor mr nem volt r szksge, Rmyt is meglte.) Langdon gyes mozdulatokkal Teabing tudta nlkl felnyitja a cryptexet. Nhny perc mlva a rendrsg is megrkezik, s letartztatjk a kutatt.
Silas a rendrkkel val lvldzsben hallos srlst szerez. Sophie s Langdon a cryptexben tallt informci alapjn a skciai Rosslyn nev templomos kpolnba mennek, ahol meglelik Sophie nagyanyjt s ccst, akikrl a lny eddig azt hitte, autbalesetben meghaltak. (Saunière biztonsgosabbnak ltta, ha a csald kt kln helyen l, st Sophie s az ccse nem tudnak egymsrl.) Langdon, tltva a cryptexbeli zenet mlyebb rtelmt, a Louvre mlyn tall r a Grlra - s jobbnak gondolja, ha annak mivolta s helye tovbbra is titokban marad.
Tovbbi knyvek s ellenknyvek a tmban
Martin Lunn: A da Vinci-kd megfejtse
Simon Cox: A da Vinci-kd feltrse
Sandra Miesel, Carl E. Olson: A da Vinci-blff
Kritikk a knyvvel szemben
Br a knyv bevezetje szerint „minden a knyvben szerepl tny megtrtnt s pontos”, a trtnetben szerepl pontatlansgok – esetenknt pedig a szerz ltal krelt esemnyek – szma olyan nagy, hogy annak felsorolsa is knyv mret; tbbek kztt egy ilyen kiadvny a Da Vinci Hoax (A da Vinci tvers). Ez termszetesen csak akkor jelent problmt, ha valaki a knyvet nem izgalmas krimiknt, hanem tnyek forrsaknt akarta volna kezelni. Azonban rthet a felhborods, mert a knyv elejn mgiscsak azt prblja az r elhitetni az olvasval, hogy minden dolog, helysznlers pontos a mben (a sok pontatlansg pedig egyrtelmen megrengeti a m igazsgtartalmt), azonban a rengeteg pontatlansgrl mr csak azok szereznek tudomst, akik mlyebben foglalkoznak a tmval. A legtbb olvas pedig sajnlatos mdon teljesen igaznak hiszi a knyvet, gy taln elkezdhetjk megrteni a sok felhborodst.
Hasonlan a Harry Potterhez, ezek a knyvvel szembeni tmadsok nagy rsze a Rmai Katolikus Egyhztl s annak befolysi vezettl eredeztethet. Pldul Tarcisio Bertone bboros szerint olcs hazugsgok „A da Vinci-kd” cm knyvben lertak s felszltotta a katolikus knyvesboltokat, hogy vegyk le a knyvet polcaikrl, de ez sokak szerint a legjobb reklm a knyvnek.
A rmai katolikus egyhz halad iranyztanak vlemenye szerint a regny egy rdekes krimi, amelynek protestns kulturlis gykerekkel rendelkez rja figyelmen kvl hagyta a katolicizmus (az egyhz dogmarendszerben is tkrzd) Szz Mria irnti mly tisztelett.
Nem csak a Rmai Katolikus Egyhz tmadta lesen a knyvet: tbb alkalommal bepereltk ms knyvek szerzi azt lltva, hogy a szerz az munkjukat plagizlta a mvben. Pldul „Az abb titka” cm, magyarul 1994-ben megjelent ktet szerzi s Lewis Perdue, a „Isten lnya” s „A Da Vinci rksg” cm regnyek rja. Az utbbi gyben a New York-i brsg 2005. augusztus 5-n kihirdetett tletete szerint Dan Brown nem vgzett msolst, teht a mve egyedi. A mvek kztt, mint ms mveknl is tallhatak azonos szlak, de ez nem felttlenl jelent plagizlst.
Ltezik mg olyan kritika is miszerint a regny leginkbb Umberto Eco mvnek, A Foucault-ingnak felhgtott, az amerikai piac ltal fogyaszthatv tett vltozatnak tekinthet. Valljuk be, Amerikban Umberto Eco nyelvezetvel elltott knyvbl nem lehetett volna ekkora mdiabotrnyt csinlni.