Leonardo da Vinci egyik leghresebb festmnye az Utols vacsora, amely a milni Santa Maria delle Grazie temploma melletti refektriumban tekinthet meg,az utbbi idben Dan Brown: A Da Vinci kd cm knyvben illetve az ebbl kszlt filmben lert trtnet felkeltette a kzvlemny rdekldst.
Kztudoms, hogy Leonardo messze megelzte kort mind ismeretekben, mind vilgnzetben. Ez a zsenilis elme nemcsak kitn fest volt, hanem jrtas a termszettudomnyokban s feltallnak sem volt utols. Rajzain, festmnyein aprlkosan kidolgozott rszletek figyelhetek meg.
Az utols vacsora cm festmnyn az els rnzsre 13 alak klnthet el, a mvszettrtnszek s a trtnszek termszetesen Jzusra s 12 tantvnyra teszik le a voksukat s ez bizonyra nem is lehet mskpp. A Dan Brown-fle felvets a Szent Grl vonatkozsban hatalmas vitkat vltott ki pro s kontra.
A kutatk a festmnyen a kvetkez 13 alakot vlik felismerni balrl jobbra haladva:
- Bertalan
- fiatalabb Jakab
- Andrs
- Jds
- Pter
- Jnos
- Jzus
- Tams
- idsebb Jakab
- Flp
- Mt
- Jds Td
- Simon
A festmnyen tallhat egy olyan rszlet, amely meghkkent. Nevezetesen egy kzfejrl van sz - egy jobb kzfejrl -, amely egy kst tart. Figyelmesebben szemgyrevve azt ltjuk, hogy ehhez a kzfejhez nem tartozik alak vagy, ha tartozik is, az nem lthat a festmnyen. A kezet kzelrl megnzve - legalbbis nekem -, az frfikznek tnik. A kz kifordtott llsa azt mutatja, hogy semmikppen nem tartozhat egyetlen alakhoz sem a kpen. Legalbbis a rszletek ezt mutatjk.
Akihez tartozna, Jnos apostol (vagy Dan Brown szerint Mria Magdolna), az elgg messze van, hacsaknem nagyon hossz a keze. Ezt a kezet Pter apostol fogja le a csuklnl jobb kezvel. Ptertl balra Andrs apostol l mindt kezt felemelve, mintha mutatn neknk, hogy nem az kezben van a ks. Jobban megnzve, lthatjuk, hogy Jnos apostol (Mria Magdolna) keze ssze van kulcsolva, mindkt kz feje ltszik.
A teljes kpet szemllve az az rzsem, mintha egy mernylt fognnak el ppen. Lefogjk a kezt, a mernyl teste pedig az apostolok kztt a fldn van, ezrt nem ltszik.
Nem tartom valsznnek, hogy Leonard eltvesztette volna a kezek szmt a kpen. Valamire fel akarta hvni a figyelmet, de erre rsban valami miatt nem volt lehetsge. Taln megsrtette volna a kp megrendeljjek a vallsos meggyzdst, ezrt a rszletekbe rejtette el az zenett.
Mkdik Leonardo Da Vinci ejternyje |
|
|
|
Egy angol ejternys lett kockztatva bizonytotta Leonardo Da Vinci egyik tallmnynak mkdkpessgt: Adrian Nicholas hrom kilomter magasan egy hlgballonbl ugrott ki a 85 kils, Da Vinci tervei alapjn vszonbl s farudakbl kszlt ejternyvel.
Leonardo Da Vinci 500 ves vzlata alapjn ksztett ejternyvel ugrott ki egy vakmer angol ejternys Afrika felett egy 3000 mter magasan repl hlgballonbl. A BBC tudstja szerint a kzpkori tervek alapjn vszonbl s farudakbl ksztett erny mkdtt, Adrian Nicholas srtetlenl rt fldet. Mivel a korabeli szerszmokkal ksztett szerkezet slya 85 kilogramm, Nicholas 600 mter magassgban levgta magrl a kzpkori ernyt, s egy modern ejternyvel landolt, nehogy agyonsse a res fatkolmny.
A korh ejternyt mr korbban ki akartk prblni Angliban, a tesztelsre azonban az ers szl, illetve biztonsgi megfontolsok miatt nem kaptak engedlyt: fl volt, hogy lakott terletre zuhan a 85 kils erny. A dl-afrikai Mpumalanga kihalt szavanni felett azonban elvgezhettk gy a ksrletet, hogy Nicholason kvl senki lett nem veszlyeztettk.
Leonardo Da Vinci egy jegyzetfzet margjra vzolta fel a piramis formj ernyt 1483-ban. A szveg szerint „ha egy frfit olyan viaszolt vg vszonnal szerelnek fel, amely minden oldaln 12 lb (7 mter) hosszsg s 12 lb magassg, brmilyen magasbl leugorhat srls nlkl.” Nicholas szerint Da Vinci is rlt volna a ksrlet eredmnynek, mg gy is, hogy lltsnak gyakorlati bizonytsra tszz vet kellett vrni.
|
|
A vilg szemei eltt eddig rejtve maradt mhelyre Firenze szvben, egy, a Santissima Annunziata templom kzvetlen szomszdsgban tallhat kolostorban leltek r a tudsok. 2005.01.16 08:13 MNO - Ottlik Judit |
|
A kolostor korbban lezrt termeiben a polihisztor letet lt fest, szobrsz, ptsz, mrnk s feltall ltal ksztett olyan freskkat is talltak, melyek a megszlalsig hasonltanak a mester egyb ksrleteihez ksztett vzlatokhoz. A freskk egyikn pldul madarak lthatak repls kzben; mely tmban Leonardo szmos egyb, korbban mr ismertt vlt tanulmnyt s vzlatot ksztett.
Arra, hogy valban Leonardo da Vinci hasznlta eme helysgeket, tbb helyen trtnik utals, st Giorgo Vasari 16-i szzadi letrajzi ktetben idz is olyan levelekbl, melyek altmasztjk a mester ottltt. Leonardn kvl egybknt ms nagynev alkotk is vendgeskedtek s otthagytk kezk nyomt a kolostorban; egy szintn nemrgiben felfedezett, krlbell az 1430-as vekre tehet lpcs pldul a kutatk felttelezse szerint egy neves firenzei szobrsz s ptsz; Michelozzo di Bartolommeo munkja. A tudsok nagyra rtkelik eme friss felfedezseket, s azt remlik, mindez hozzsegti ket ahhoz, hogy Leonardo munkssgt nagyobb teljessgben tlssk - teszi hozz a The Independent cikkrja.
A toscanai szlets Leonardo da Vinci 51 vesen, 1503-ban trt vissza Firenzbe (ahov elszr 17 vesen sodorta az let), miutn hossz veket tlttt Milnban. Itt Ludovico Sforza herceg udvarban teljestett szolglatot; s annak ellenre, hogy rsaiban eltlte a hbort s az erszakot, az udvarnl klnfle harci eszkzket tervezett. Sforza vgl is ezekbl a tervekbl semmit sem valstott meg, s nem is vette ignybe Leonardo hadmrnki kpessgeit.
Leonardo da Vinci kiterjedt munkssga s szles rdekldsi kre ellenre meglehetsen kevs az utkorra maradt mveinek szma; leginkbb csak rajzai, festmnyei s vzlatfzetei maradtak fent. "Az utols vacsora", a "Mona Lisa" s a "Szent Anna harmadmagval" alkotja 1519-ben halt meg Franciaorszgban.
A kolostorban vszzadokig "szunnyad" tanulmnymhely mostani felfedezse ppen egybeesik azzal a janur 11-n Rmban nylt killtssal, mely a mester replssel s egyb mechanikai eszkzkkel foglalkoz tanulmnyait, s vzlatait mutatja be a nagykznsgnek - rja a brit The Independent.
|
|