4.3. A renesznsz
4.3.1. A renesznsz vilga, vilgkpe, eszmeramlatai s mûvszete
A 13. szzad kzepre, vgre dntõ vltozsok jtszdtak le Nyugat-Eurpnak azon a terletein, ahol uralomra jutott az egyszerû rutermels (szak-Itlia, Dl-Franciaorszg s a Nmet-Rmai Szent Birodalom kzpsõ s dli rszei). A terjeszkedõ jobbgygazdasgok a megvltozott technolgia s a lassan egyre kedvezõbbre mdosul jogi viszonyok kvetkeztben tbbet s jobbat tudtak termelni.

|
Cmara de los Esposos Andrea Mantegna (1431-1506) illusztrciival 1472-1474. |
A megerõsdõ s kiterjedõ helyi piacokat a vrosi kereskedõ polgrsg gyletei sszekapcsoltk - a tvolsgi, jobbra luxuskereskedelem jelentõsgben rszben visszaesett, rszben olyan rucikkeket forgalmazott, amelyet mind tbben meg tudtak vsrolni. A vrosok anyagilag annyira megerõsdtek, hogy nemcsak el tudtak szakadni fldesuraiktl (ld. kommuna-mozgalmak), de sok esetben nll vrosllamokk vltak, amelyek az arisztokratikus kztrsasgra emlkeztettek hatalmi szerkezetkkel. Ezek a vroskztrsasgok nemcsak a hagyomnyos jobbgyvdelmet gyakoroltk (A vrosi levegõ szabadd tesz), hanem fllptek a szomszdos fldesurak ellen is, sõt, a kzponti hatalomnak nyjtott segtsgk fejben olyan autonmit kveteltek-nyertek, amely lnyegben ellentmondott a feudlis rendnek. A fennll vilgrenddel val szembekerls nem is annyira a trsadalmi-jogi formk elleni lzadsban mutatkozott meg, mint inkbb szellemi, filozfiai s kulturlis szinten. A meggazdagod, a bûns fldi vilgban magt egyre jobban rzõ ember knosan rezte magt, ha szembeslt a fennll trsadalom ltezõ erklcsi normjval, amelyet a rmai katolikus egyhz kpviselt s kzvettett. Nem a kommunisztikus, õskeresztny elvek vdelmezsrõl van sz, hanem olyanokrl, amelyek srtettk a megszletõ j egynisg anyagi s erklcsi rdekeit. Az j let melletti rvels nem tmaszkodhatott csak a tagadsra, s a legegyszerûbb megoldsul az a keresztny vilg elõtti gondolkodsrendszer knlkozott, amelyrõl egyre tbbet tudhattak meg az rdeklõdõk. A megjul "pogny" vilgkp szempontjbl tltk sttnek a kzpkort, s neveztk jjszletsnek sajt korukat. A francia elnevezs, a renesznsz aztn az egsz stluskorszak nevv vltozott. (Ez persze nem jelentette, hogy a renesznsz oly mdon uralta volna a szellemi letet, mint a kzpkori keresztny vallsossg. Tulajdonkppen azta olyan megbomlott vilgban lnk, amelyben nincs egysges vilgnzet.)

|
A Loire-menti Chambord kastly Franciaorszgban 1519-35 kztt plt. |
A renesznsz tfog elnevezs, nemcsak mûvszetfelfogsra, hanem mindenre kiterjedt. A kutatk ltalban kt nzetrendszert klnbztetnek meg: a renesznsz vilgi oldalt (az ember s ember, az ember s a vilg kztti viszonyokrl van sz) - ezt nevezik sszefoglal nven
humanizmusnak, s a vallsi oldalt (az ember s Isten, az ember s az egyhz kztti viszonyokrl van sz) - ezt pedig, szûktõ terminussal ugyan,
reformcinak!
A renesznsz mûvszetre elsõsorban a kt eszmerendszer rvnyeslse s rvnyestse a jellemzõ. Ez a mûvszet eklektikus, hiszen szintetizlni trekszik az antik hatsokat az j ignyekkel s a kzpkori hagyomnyokkal. Arrl sem szabad megfeledkezni, hogy egyre nagyobb teret enged az egyni ksrletezsnek! Hogy mgis egysgesnek rezzk, az egyrszt vilgnzeti hasonlsgval, msrszt a divattal, a presztzzsel magyarzhat. Arrl sem szabad megfeledkezni, hogy azonos kzpontokbl sugrzott szt Eurpban. A kvetkezõkben csak az irodalommal foglalkozunk.
4.3.1.1. A renesznsz elsõ korszaka: az anyanyelvû irodalmak virgzsnak kora
(a 13/14. sz. forduljtl a 15. sz. kzepig)
A renesznsz irodalom igen nagy idõszakaszt fog t; bizonyos, hogy mskppen rtak s mskppen olvastak a 13. szzad vgn s a 17. szzad elejn. A kzs jegynek a vilgnzet rvnyeslst tartom, de e nagy szakaszon bell alszakaszokat kell megklnbztetni. A megklnbztetõ jegyek egyike a nyelvhasznlat lesz, a msika pedig az olvaskhoz val viszony. (Utbbi alatt rszben a befogadkat rtem, rszben pedig a befogadk minõstst.) Ez a kor a vroskztrsasgok megszletsnek, felemelkedsnek a kora. A kereskedõpolgrsg szerepnek nvekedse egybeesik a jobbgyviszony lass bomlsval. A feudlis birodalmak gyenglse, a ppai hatalom sszeomlsa (Avignon) lehetõsget teremt az j let, j vilg ltrehozsra. A kereszteshadjratok bks kereskedelmi kapcsolatokk szeldlse megnyitja a kulturlis rtkek klcsns cserlõdse elõtt az utat.

|
A. Lorenzetti : A j s a rossz kormnyzat. 1337-40., fresk; Cappella dell'Arena, Padua |
Az alkotk - noha tbbsgkben jl beszlik a latint - anyanyelvkn, sõt "anyanyelvjrsukon" rnak. Nem a keresztnysg egyetemessge a fõ, hanem az egynisgk rvnyestse (tmegvel innentõl szletnek a szignlt mûvek), szûkebb kzssgk, esetleg npk (vilgi!) rdekeinek kpviselete (plda: guelf - ghibellin viszly). Az idõbeni elhzds/szthzds oka Eurpa eltrõ fejlettsge - a mûvsz munkjt rszben olvasni kell, rszben meg kell fizetni: ezek az ignyek bizonyos fejlettsgi szintet tteleznek fl.
Kln flhvnm a figyelmet arra, hogy e szakasz szerzõi a kzpkori mûveltsgre ptik vilgkpket; az Egyhz elleni lzads nem jelenti a kzpkor rtkeinek elvetst, de mg a vgnskltszetben jelentkezõ megkrdõjelezst sem. Ez lesz az oka annak, hogy ebben a szakaszban olyan szerzõkkel, mûvekkel tallkozunk, akiket, amelyeket ms kutatk, ms osztlyozsok a kzpkorhoz sorolnak.
4.3.1.2. A renesznsz msodik korszaka: a klasszikus mûveltsgeszmny megvalstsnak kora
(a 15. sz. msodik harmadtl, kzeptõl a 16. sz. msodik harmadig)
Korszakunkban megerõsdik a feudalizmus: a rendisg talajn teremtett kzpontostott, ksõbb abszolt monarchia egyre kevsb tûri a "rendszeridegen" elemeket, s a refeudalizci nemcsak az n. msodik jobbgysgban nyilvnul meg, hanem a birodalmi terjeszkedsben, amely konzervlni akarja s a maga kpre formlni a vilgot. A rgi kereskedõ- s uzsoratõke tnkremegy, a rgi polgrsg gazdasgi befolyst vesztve visszavonul. Az szak-itliai vroskztrsasgok minimonarchikk alakulnak, hol egy szomszdos nemesr (Este), hol egy zsoldosvezr (Sforza), hol pedig egy helybli bankr-kereskedõ (Medici) l a trnra - az olyan hagyomnyos kztrsasgban, mint pldul Velence, nvlegess lesz a respublika. A polgrsgot az is zavarja, hogy a vrosi szegnysggel s a krnyk szegnyparasztsgval mr nem tud olyan kapcsolatot kialaktani, mint korbban - a trsadalmi klnbsgek ms "szvetsgi politikra" knyszertik.

|
E korszakban kerl elõtrbe az antik mûveltsgeszmny. A kziratok kiadsa megteremti a filolgit, amely elõszr az egyhzkritikban jut tklyre. Az irodalom nyelve a klasszikus latin lesz (az igazn mûveltek ismerik a klasszikus grgt is) - e ll szemben a kzpkori egyhzi rontott latinnal. A klasszikus latinsg lesz az univerzilis mûvszet hordozja, amelynek meghatroz kategrija az imitci. A szerzõk olyan alkotsokat hoznak ltre, amelybõl kizrjk az iskolzatlanokat - ekkor teremtõdik meg a renesznsz "magas mûveltsge". |
Leonardo da Vinci (1452-1519) : Lady with an Ermine. 1483-90., olaj; Czartoryski Museum, Cracow |
Ez az elzrkzs a szerzõi lt behatroldsval is jr, hiszen a "tlkpzett" mûvszt kiszolgltatja a mecnsnak. Vilgnzeti vltozs is bekvetkezik (amely a reformci ksst magyarzhatja): Arisztotelsszel szemben (akit a Szent Tams-i teolgira ptõ Egyhz kisajttott magnak) Platnhoz fordulnak. Az jplatonizmus (Ficino - lsd bõvebben a programot -) nemcsak a mûvszi egynisg, az egyni vilgszemllet megalapozsa, hanem nagyszabs idealista ksrlet az ember - Isten viszony jragondolsra. Ekkor szletnek meg az elsõ npszvetsgi tervezetek s az elsõ elitelmletek is. Viszonylag megvalsult pldnak a csszrkori Rmai Impriumot tekintik - s a korszak szerzõi hangslyosan trekednek az antik kzssg szellemi fltmasztsra, lgyen sz vilgi szerzõrõl (Erasmus Rotterdamus), egyhzi szemlyrõl (Aenes Sylvius Piccolomini) vagy politikusrl (Thomas Morus). De mg olyan tudsok is fontosnak reztk ezt a ktõdst, akik mr az antik hagyomnnyal is szembefordultak (Paracelsus, Vesalius). Ez az univerzlis vilgkp azonban nem valsthat meg, s a humanisztikus irodalom a sz szoros rtelmben elsorvad.
4.3.1.3. A renesznsz harmadik korszaka: a nemzeti nyelvû irodalmak kialakulsnak a kora
(a 16. sz. elejtõl a 16. sz. vgig, 17. sz. elejig)
A nagy fldrajzi flfedezsek , az rforradalom, az eredeti tõkefelhalmozs, a mezõgazdasg lass kapitalizldsa. Nyugat-Eurpban komoly trsadalmi vltozsokhoz vezetett. E vltozsok elsõ jele a vallsi letben vgbemenõ forradalom volt (Luther), amely mindenki szintjn rtelmezte az Isten - ember viszonyt a megvltozott krlmnyek figyelembe vtelvel. Ezt az rtelmezst mindenkihez el akarta juttatni, s erre a nyomtats elterjedse lehetõsget is biztostott. A np nyelvn kvnta megszlaltatni a Biblit - a Biblia-kritika s -filolgia megteremtette ennek feltteleit -, s r kellett dbbenni, hogy az anyanyelvi vltozatok, a tjnyelvek nem elgsgesek egy fordtshoz. Meg kellett rni az eddig "szentnek" nem tekintett nyelvek ler nyelvtant, a ktnyelvû s az egynyelvû sztrakat - s e munka kzben nemcsak irodalmi, de nemzeti nyelvet is ltre kellett hozni! A nemzeti nyelvû biblik meghatroz llomsai a nemzett vlsnak!

|
Bruegel (1525-1569) : Bbel tornya. 1563., olaj; Kunsthistorisches Museum, Bcs |
E korszak irodalmra a vallsossg nyomta r a blyegt, szinte nincs olyan szpr, aki ne rt, fordtott volna ilyen tmj alkotst. A nemzeti nyelvû mûvek az eddigihez kpest nagy pldnyszmban jelentek meg, nagy volt a befolysuk. Ez a klcsnssg magyarzza: mirt olyan erõs a tant szndk - s mirt olyan kevs a klasszicizl mûfaj s forma. A tmeghez kellett szlni, elõszr igazodnak ehhez az zlshez. Ugyanakkor most rjk azokat a mûveket, amelyek minden nemzeti irodalomban kapcsot jelentenek a mlthoz, szerzõik pedig a nemzeti kultra oszlopaiv vlnak. Az alkorszak sajtossga, hogy a msodik felben vele egyidõben jelentkezik a manierizmus, s kialakul, hatni kezd a barokk s a klasszicizmus is. Ezzel a renesznsz egyetemessge megszûnik - a stlusirnyzatok egymsmellettisge innentõl napjainkig ltezik.
A renesznsz estben kett kell vlasztanunk a szvegeket szemlletk alapjn. A vilgias tartalom, a szubjektv vallomsossg, az eszttikai clzatossg s a tisztn szrakoztat szndk jellemezte a humanista gondolkods alkotsokat. Erõteljesen jelentkezett az antikizls, a fldi let kzppontba lltsa. Sylvester Jnos elõszr rtekezik a magyar nyelv stilisztikai hajlandsgrl (s õ r elõszr klasszikus idõmrtkes verseket is)! A termszeti kpek s a valsgbl vett pldk nagy szma jellemzi a szvegeket. A szveget ltetõ ntk is arra utalnak, hogy a virgnekek npkltszeti hatsa is rvnyeslt.
4.3.2. A vilgias renesznsz stlusa

|
Az antikizls nemcsak az antik betteket (mûveltsg rzkeltetse) jelentette, hanem az antik potikk s retorikk figyelembe vtelt. Arnyossg, szablyossg, kompozcis zrtsg (hrmassg vagy aranymetszs - 1:2; 2:3; 3:5; 5:8; 8:13; 13: 21; 21:34; 34:55; 55:89 stb.), klasszicista krmondatok mind-mind az imitci jelenltre utaltak. |
Michelangelo (1475-1564) : David. 1501-04., mrvny; Palazzo Vecchio, Firenze |
A vilgiassg nemcsak a mûvelt rtegek szpirodalmban mutathat ki, hanem a reformci segtsgvel megerõsdõ anyanyelvi irodalomban is. Ez az egyhzi irodalombl nõtte ki magt, s az egyik legfontosabb jellemvons a termszetessgre val trekvs: annak a kznsgnek a szintjn s ignye szerint megszlalni, amelyet meg akarunk gyõzni. Az lõbeszd beemelse, a beszlt nyelvi fordulatok, szlsok, kzmondsok teszik zess. Nem tagadhat meg azonban a tant szndk nyelvi megjelentse sem - ez gyakran nehzkess, szrazz teszi a szveget.
Plda:
Heltai Gspr: tventdik fabula (Rszlet)
Jl tudjuk, hogy a farkas elõtt futsz el. Az anynk is gyakorta avval akart megijeszteni. De minap ltnk egyet: bolondsg attl flni! Lm sem szarva, sem krme! Hossz ugyan a farka: de kinek rthat avval? Minknk j krmennk s szarvaink vannak. Ha eljõ, gy deffentjk az oldalt, hogy mind elhnyja a nem jt.
Bornemisza Pter: rdgi ksrtetek (Rszlet)
De jaj, mita hazugsgot sga ama ravasz kgy... azta immr csak mind hazugsgnak hallgatsra s hvsgos mulatsgra vgydnak mindennek flei... trmbitaszbeli hajahujra s temny ezer csacsogsokra.
4.3.3. Az n. vallsos renesznsz stlusa
Ennek az j tendencinak a forrsa a Biblia s a zsoltrok nyelve. Mivel ez fordtst ignyelt, sok esetben (a filolgusok kimutattk) felhasznltk a kdexek elsõ fordtsksrleteit: ez arra utal, hogy szigoran nem klnthetõ el nyelvezetben a kzpkori irodalomtl. Annl inkbb szemlletben s stluseszkzeiben.

|
Leonardo da Vinci (1452-1519) : Angyali dvzlet. 1472 k., olaj; Galleria degli Uffizi, Firenze |
A protestantizmus vilga komorabb, mert erre a vilgra irnyul - mr nem tallkozunk a korbbi himnuszok idillikus kpeivel. A fordts nyelvjts is: a beszlt nyelv vltozatai jelennek meg a szles krben elterjedt Kroli Gspr nevhez kttt bibliai szvegekben: szlsok, szlshasonlatok. Ezek a vallsi rpiratokban zesebb, helyenknt a beszlt nyelvi durvasgokkal is keveredtek. Meghatroz volt a zsoltrfordtsok hatsa. Nemcsak a prhuzamos szerkeszts rvnyeslt itt (a tiltott virgnekek kedvelt fogsa is volt), hanem a prftai hevlet vagy a vallsos dialgus is. Bibliai kpek, bûnbnati hang, zord szvetsgi tnus uralkodott a versekben.
A 16. szzad vgn, a 17. szzadban jelenik meg elõszr a szemlyessg - s vilgiasodik ez a forma: lsd a kuruc kor kltszete. A felvilgosods hatsra eltûnik, de a 20. szzadban tbbszr is visszatr, elõszr Ady kltszetben.
Plda:
Szkhrosi Horvth Andrs: Az fsvnysgrõl (Rszlet)
Tvol jrj tõlnk te gonosz fsvnysg, Mert lm te voltl rk keserûsg, Te miattad szla renk hitetlensg, Te miattad elhgy minket az istensg, Te miattad elvsz lm rk dicsõsg.
Szkhrosi Horvth Andrs: Egy bujdos szegnylegny (Rszlet)
Inkbb pusztkon bujdosnk, Pogny trkkel csatznk, Kvr borjt, brnt ennk, Az fehr is ott jllaknk.
A vallsos renesznsz kltszet szp pldja a Szenczi Molnr Albert zsoltra (lsd a oktatprogramban).
|